Terimler Kütüphanesi

Tagga
Kadın fesinin üs kısmına konulan yuvarlak madeni para.

Takı
İnsanların ayak bileği, bel, burun, boyun, kulak, parmak vb. vücudun birçok yerine çıplak yada kıyafet üzerine taktıkları değerli maden ve taşlardan yapılmış süs eşyaları.

Takoz
Hasır örgüsü ya da Trabzon işi denilen örgüden yapma bilezik, kemer gibi takıların tesfiyelenmesinde, yassılaştırılmasında kullanılan tahta parçası.

Taşlı Küpe
Üzerinde değerli taş bulunan küpe.

Tamir
Zaman içinde sanat eserleri çeşitli yollarla ezilir, kırılır, dökülür. Hasara uğramış eserleri aslı bozulmadan, genel çizgileri korunarak eski durumuna getirme işlemi.

Teknik Analiz
Grafikler, fiyat trendleri ve hacim göstergeleri yardımı ile piyasa verilerinin analiz edilip, gelecekte var olabilecek piyasa hareketlerinin tahminlenmesi işlemidir.

Telkari
Tel ile yapılan sanatların birinin adıdır.

Temel Analiz
Finansal piyasaların gelecekteki hareketlerinin tahminlenmesi amacı ile ekonomik ve politik bilgilerin analizidir.

Temel Kur
Genel tabirle, temel kur bir yatırımcının ya da işlemcinin hesaplarında tercih ettiği kurdur. FX pazarlarında, teklifler için Amerikan Doları normalde “temel” kur olarak alınır. Bu teklif yapılan döviz çiftinde 1$ birimin diğer kurdaki karşılığıdır. Bu durumun istisnaları İngiliz Poundu, Euro ve Avustralya Doları’dır.

Tepe
Hasır örgüsünde zigzag biçimleri verilmiş tellerin yüksek kısmı.

Tesfiye
Gümüş – altın eserin üzerinde her türlü teknik çalışma bittikten sonra düzeltilmesi. Çeşitli eğelerle tesfiyeleme ile her türlü çapak, derin çizgi ve istenmeyen çıkıntılar, ince dişli su zımparası ile temizlenirler.

Tezgah Üstü Piyasa
Borsa dışı yapılan tüm işlemlere verilen genel ad.

Ticaret Dengesi
Bir ülkenin toplam ithalat ile toplam ihracat arasındaki farkın değeridir.

Tirşe
Eskiden yaprak altını ve gümüş dövücülerinin, madeni arasına koyup dövdükleri deri.

Tırtıl
Telkari tekniğinde bir süsleme.

Tombak
Civalı altın kaplama. Kimilerince tombak bir tunç karışımının adı. Kimilerine göre yalnız bakır üzerine civalı altın kaplamaya tombak denildiği gibi, Avrupalılarca da tombak, bakır üzerine altın olmayan, altın görünüşünde bir kaplama çeşidinin adıdır.

Tuğra
Osmanlı padişahlarının nişan ve alametleridir.

Notification Notification Vector Smart Object2 Vector Smart Object2