Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haziran ayı faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası Resmi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası beklendiği şekilde faizleri yüzde 24'te bıraktı.

Bir önceki toplantı metnine ek olarak parasal sıkılaştırmanın enflasyondaki düşüşü desteklediği" ifadesi de eklendi. Para Politikası Kurulu İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkilerinin enflasyondaki düşüşü desteklediğinin yanı sıra, fiyatlama davranışlarına dair riskleri en aza indirmek ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak nedeniyle sıkı parasal duruşun korunmasına karar verdiğini açıkladı.

Faiz Kararı Resmi

"Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin devam etmesi beklentiler arasındadır."

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam ederken enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler takipte olunacaktır. Parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir. Yapılan değişiklikler 25 Temmuz toplantısında faiz indirimine gidilebileceği sinyalini veriyor.

 

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haziran ayı faiz kararını açıkladı.
Notification Notification Vector Smart Object2 Vector Smart Object2