Fed Tutanakları Yayımlandı

    Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 29-30 Ekim'de gerçekleştirdiği toplantının tutanakları Çarşamba günü Washington'da yayımlandı. Fed yetkilileri, ABD ekonomisine yönelik risklerin yüksek kalmaya devam ettiğini vurgularken, bu yılki üç indiriminin ardından faizleri sabit tutma konusunda görüş birliğine vardı.

    Tutanaklara göre, katılımcıların çoğu ekonomik görünüme yönelik aşağı yönlü risklerin yüksek olduğuna dikkat çekerek, bu toplantıda faiz indirimi kararı için nedenlerin altını daha da çizdi. Tutanaklarda, "Özellikle, küresel ekonomik büyüme ve uluslararası ticaret ile ilişkili görünüme yönelik riskler halen önemli olarak görülüyor. Küresel büyümedeki yavaşlamanın iç ekonomi üzerinde daha da yük oluşturacağına ilişkin risk ön planda kalmaya devam ediyor" denildi.

    FOMC Ekim ayındaki toplantıda faizi 25 baz puan indirdi ve böylelikle bu yıl üç ay üst üste faiz indirimine gitmiş oldu. Fed Başkanı Jerome Powell, faiz kararı sonrası düzenlediği bazın toplantısında, para politikasının "iyi bir yerde" olduğunu söyleyerek, faizlerin yetkililer ekonomik görünümde "somut" bir değişiklik görene kadar sabit tutulacağını işaret etti.

 

Fed Tutanakları Yayımlandı
Notification Notification Vector Smart Object2 Vector Smart Object2