FED FAİZ KARARINI AÇIKLADI

               FED resim                                                                      

      19 Haziran Çarşamba günü açıklanan Fed toplantısı sonrası Dolar/TL 5.80 seviyesinin altına çekildi. Tüm gelişen ülke paraları dolar karşısında değer kazanırken TL, en çok değer kazanan 5 paradan biri oldu. Fed kararın ardından en büyük sıçramayı ise yüzde 1.3 primlenen altın yaptı. Altının onsu 1400 doların üstüne çıktı.

Fed'den yapılan açıklamada, politika faiz oranının değiştirilmeyerek yüzde 2,25-2,50 aralığında tutulduğu bildirildi. Açıklamasında borçlanma maliyetlerindeki değişiklik konusunda "sabırlı" olacağı yolundaki söylemini kaldırdı ve yüzde 2 enflasyon hedefinin tutturulamayacağına yönelik tahminini daha da büyüttü.

Amerikan Doları Resim

Faiz oranının sabit tutulması kararının 1'e karşı 9 oyla alındığı belirtilen açıklamada, sürdürülebilir ekonomik büyüme görünüme ilişkin belirsizliklerin arttığı da vurgulandı. ABD ekonomisi için uzun vadeli büyüme beklentisinin yüzde 1,9 seviyesinde bırakıldığının ifade edildiği açıklamada, Fed fonlama oranına ilişkin medyan beklentisinin ise 2019 için yüzde 2,4, 2020 için 2,1 ve 2021 için de yüzde 2,4 olduğu vurgulandı.

Ayrıca bu yıl için işsizlik oranı beklentisinin yüzde 3,6, 2020 yılı için yüzde 3,7, 2021 yılı için ise yüzde 3,8 olduğu kaydedilirken, hane halkı harcamalarının toparlanıyor olduğu, fakat firmaların sabit yatırımlarının zayıf kalmaya devam ettiğinin altı çizildi.

Altın resim

Altın fiyatları, ABD merkez bankası Fed'in toplantısında faiz indirimlerine hazır olduğunu işaret etmesinin ardından 5 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

FED FAİZ KARARINI AÇIKLADI
Notification Notification Vector Smart Object2 Vector Smart Object2