Fed Başkanı Powell Açıklamalarda Bulundu

Fed Başkanı Jerome Powell Kongre'deki sunumunda koronavirüsün Çin ve küresel ekonomiye etkilerini yakından takip ettiklerini bildirdi. Yarıyıl sunumunda konuşan Powell ticarete bağlı belirsizliklerin azaldığı ortamda virüs tehdidinin ortaya çıktığını ancak ABD ekonomisinin küresel çalkantılara karşı dirençli olduğunu dile getirdi. 

Powell Fed'in 2019 yılındaki seri indirimlerinin ardından para politikasının iyi konumlandığını belirterek "Gelen veriler görünümle genel anlamda uyumlu oldukça para politikası duruşu uygun kalacak" ifadesini kullandı.

Powell ABD ekonomisinin genel görünümüne ilişkin olumlu mesajlar verdi. Başkan, ekonominin ılımlı hızda büyüdüğünü, istihdam piyasasının güçlü olduğunu, enflasyonun da birkaç ay içinde % 2'ye yaklaşacağını belirtti.

Fed yetkilileri son dönemde koronavirüse dair endişelerini sıkça gündeme getiriyordu. Fed 7 Şubat'ta yayımlanan Yarıyıl Para Politikası Raporu'nda da virüsü, ticareti ve emtia fiyatlarını olumsuz etkileme potansiyeli olan 'yeni bir risk' olarak nitelendirmişti.

 

Fed Başkanı Powell Açıklamalarda Bulundu
Notification Notification Vector Smart Object2 Vector Smart Object2