Merkez Bankası faizi 50 baz puan düşürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs ayı toplantısında politika faizini 50 baz puan düşürerek yüzde 8.25'e çekti.

Açıklamada salgın hastalığın küresel etkilerinin yakından takip edildiği, Mayıs'ın ilk yarı göstergelerinin dipten dönüşe işaret ettiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi,

"Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyüme görünümündeki zayıflama derinleşmekte, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankaları genişleyici yönde adımlar atmaya devam etmektedir. Küresel ekonomideki toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyrederken, ülkelerin attığı normalleşme adımları izlenmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir.

Ocak ve Şubat aylarında finansal koşullardaki iyileşmenin de katkısıyla güçlü bir eğilim sergileyen iktisadi faaliyet, koronavirüs salgınının dış ticaret, turizm ve iç talep üzerindeki etkilerine bağlı olarak Mart ayı ortalarından itibaren zayıflamaya başlamıştır. İktisadi faaliyetteki yavaşlama Nisan ayında belirginleşirken, Mayıs ayının ilk yarısına ilişkin yüksek frekanslı göstergeler kısmi normalleşme adımlarıyla birlikte dipten dönüş sinyalleri içermektedir. Böylece faiz indirim trendi son 9 toplantıda üst üste devam etti, toplam 1.575 baz puanlık indirim gerçekleşti. TCMB geçen ay politika faizini 100 baz puan düşürmüştü.

Merkez Bankası faizi 50 baz puan düşürdü
Notification Notification Vector Smart Object2 Vector Smart Object2